1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Danıştayın Verdiği İptal Kararı İle Kemoterapi İlaçları Miligram Olarak Değil Kutu Olarak Fatura Edilecek

PDFYazdıre-Posta

 05/08/2015 tarih ve 29436 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin 10. maddesinin 5. fıkrası ile "Kemoterapi ünitesi olan sağlık tesislerinde kemoterapi ilaçlarının hastaya kullanılan miktar kadarı fatura edilecektir.” bu madde ile yapılan değişikliğin"Kemoterapi ilaçlarının kısa ürün bilgisi, ambalajlanma şekli ve saklanma süresindeki farklılıklar dikkate alınmadan" yapıldığı gerekçesi ile Danıştaya dava açıldı.

Açılan dava sonucunda da  "kemoterapi ilaçlarına yönelik yapılan ve bir hastaya kullanıldıktan sonra bakiye kalan ilacın diğer hastalara da kullanılmasını öngören düzenlemede kamu yararı bulunmakla birlikte, kemotarapide kullanılan ilaçların ambalajı, kullanım şekli, kısa ürün bilgisindeki kullanım ve muhafaza şartları dikkate alınmadan düzenleyici işlemin tesis edildiği, ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan alınan bilimsel görüşlerden anlaşılmakla, yukarıda anılan hususlar dikkate alınmadan yapılan düzenlemenin ve bu düzenlemeye dayalı uygulama işleminin hukuka aykırı olduğu anlaşılmaktadır." gerekçesi ile SUT'un ilgili maddesi iptal edildi. 2015 yılında ştşbaren miligram olarak fatura edilebilen kemoterapi ilaçları kutu olarak fatura edilecek. Bunun mali açıdan yansımaları ilerleyen zamanda yapılacak analizlerle görülecektir.

 

Danıştay Kararı Hakkında Duyuru

 

Medula Web Servisleri "MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (04.01.2019)" güncellemesi yayımlandı.

PDFYazdıre-Posta

  1. DevredilenKurum bilgisine “31-60/f12, f13, f14 kapsamında sigortalı olanlar” eklenmiştir.
  2. Birlikte fatura edilmeyen işlemlerin hizmet kaydının yapılabilmesi için, işlemlerden birisine “1-İşlem Tutarını Talep Etmiyorum” özel durumu gönderilmesi durumunda hizmet kaydına izin verilecektir. Özel durum gönderilen işlem için tutar dönmeyecektir.
  3. Hematopoetik Kök Hücre Nakli Pediatrik Endikasyon Listesi ICD Kodu Listesindeki E88.4 tanı kodunun hatalı olması nedeniyle E88.8 tanısı ile değiştirilmiştir. İlgili işlem veya işlemler E88.8 tanısı ile fatura edilebilir.
  4. Diğer grubu altında İstisnai Hal grubu oluşturulmuştur. 02.10.2018 tarihinden önce alınan istisnai hal takiplerin bazıları Diğer Grubu altındaki İstisnai Hal grubuna, bazıları normal grubunun altına düşebilir.

Kalça artroplastisi kayıt formu hakkında duyuru yayımlandı.

PDFYazdıre-Posta

Kalça Artroplastisi Kayıt Formu pilot uygulaması 09/01/2019 tarihinde açılacaktır. Sisteme https://medula.sgk.gov.tr/UKS/giris.faces linkinden ulaşılacak olup, hekim T.C. Kimlik Numarası ve E-Reçete şifresi girilerek Kalça Artroplastisi Kayıt Formu’na erişilebilecektir.

Bilindiği gibi Ulusal Kayıt Sistemleri kapsamındaki formların doldurulması geri ödemenin bir ön koşuludur.Ancak pilot çalışmalar süresince "Kalça artroplastisi" işlemlerininKuruma fatura edilmesi, kayıt formunun doldurulması şartına bağlanmayacaktır.

Pilot çalışmaları süresince; Kalça Artroplastisi Kayıt Sisteminde olabilecek muhtemel aksaklıkların tespiti ile formun kullanımının anlaşılması ve amaca uygun hizmet etmesinin teminine yönelik geri bildirimler alınacak ve uygun görülen değişiklikler yapılabilecektir. Bu bağlamda Kurumumuza  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir  eposta adresinden yapılacak geri bildirimler büyük önem taşımaktadır. Sağlık tesislerinin ilerde sıkıntı yaşamamalrı için gerekli tedbirleri alması faydalıı olacaktır.

 

Kalça Artroplastisi Kayıt Formu

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğinde 28 Aralık 2018 Tebliği ile yapılan değişikliğin işlenmiş güncel hali yayımlandı.

PDFYazdıre-Posta


Sayfa 1 / 77

Kimler Online

Şu anda 18 konuk çevrimiçi

 

 

 

 

 

Uzmana Sor

images

İstatistik

487155
BugünBugün246
DünDün227
Bu HaftaBu Hafta246
Bu AyBu Ay6532
Tüm GünlerTüm Günler487155

Haberler

İzmir Kuzey ve Güney...

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından,  İzmir Kuzey ve Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık tesislerinin faturalandırma birim personeline yönelik, ...

Devamını oku...

GÖÇ İDARESİ GENEL...

Suriyeli Hastalara Verilen Sağlık Hizmetleri  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yürütülmekte iken bundan sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından...

Devamını oku...

Ürün Takip Sistemi...

Devamını oku...

Danıştayın Verdiği...

 05/08/2015 tarih ve 29436 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin 10. maddesinin 5. fıkrası ile...

Devamını oku...

Haseki Eğitim ve...

Devamını oku...

Dünya Var Oldukça...

 

Devamını oku...

Sayıştay 2016 Yılı...

Mülga Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve taşra teşkilatının 2016 yılı hesaplarının, 6085 Sayılı Sayıştay Kanunu ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında...

Devamını oku...

6 Temmuz 2018 tarihinde...

Devamını oku...

tescildikey